Opolnomočenje skozi trajnostno prehrano in psihološko blagostanje

Spoznavanje sebe, drugih in skupnosti v stiku z naravo

Število srečanj: 5        Časovni okvir: 5 mesecev        Trajanje srečanja: 2 uri        Starost: 7-12 let

Opolnomočenje skozi trajnostno prehrano in psihološko blagostanje je projekt, zasnovan za ozaveščanje in opolnomočenje mladih pri oblikovanju trajnostnega načina življenjskega sloga, ki vključuje vzpostavljanje ravnovesja med zdravimi prehranjevalnimi navadami in celovito zavedanje medsebojne povezanosti prehrane, okolja ter osebnega zdravja.

Projekt izpostavlja:

  • pomen prehranskih izbir za posameznikovo psihofizično zdravje: hrana, odnos do hrane, izbira ekološke, lokalne in “žive” hrane je bistvenega pomena za vzpostavljanje in ohranjanje psihičnega zdravja in je ključen del pri preprečevanju različnih stisk na področju duševnih stisk,
  • da pravilna, zdrava prehrana prispeva k temu, da smo v življenju lahko bolj uspešni, da lahko bolj izkoristimo svoje potenciale in s prispevamo k blagostanju med svojimi bližnjimi (npr. v svoji družini) in tudi v širši skupnosti,
  • da ima posameznik pomembno vlogo pri ustvarjanju pozitivnega prispevka na lokalni ravni, v svoji skupnosti, kot tudi širše, na globalni ravni, kjer lahko zavestne prehranske in življenjske odločitve pomembno vplivajo na ohranjanje naravnih virov in spodbujanje bolj pravičnih družbenih sistemov.

Trajnostna prehrana ni le ključ do fizičnega zdravja, temveč  pomembno vpliva tudi na psihološko blagostanje, čustveno stabilnost in splošno kakovost življenja. Trajnostna prehranska izbira je izbira za misli, čustva in psihološko blaginjo.

 

VSEBINA PROGRAMA:

1. SREČANJE: MOJ ODNOS DO HRANE – MOJ ODNOS DO SEBE

Na tem srečanju bomo raziskovali povezavo med odnosom do hrane in do samega sebe. Preko pogovorov o ljubezni do sebe in skrbi zase bomo ozavestili, kako prehranske navade odražajo naše samospoštovanje in notranjo harmonijo. Udeleženci bodo dobili vpogled v pomembnost hrane kot orodja za krepitev duševnega in telesnega zdravja.

2. SREČANJE: HRANA IN DUŠEVNO BLAGOSTANJE

Sodelovanje z naravo in delo na vrtu, ima terapevtski učinek. Srečanje bo osredotočeno na to, kako vrtnarjenje in uživanje zdrave, ekološke hrane ter zelišč pripomorejo k zmanjševanju depresije, anksioznosti, stresa ter izboljšujejo motivacijo in notranjo moč. Skupaj bomo raziskovali vlogo hrane pri izboljšanju duševnega blagostanja.

3. SREČANJE: NARAVNO RAVNOVESJE NA VRTU IN PRI HRANI PODPIRATA NOTRANJE RAVNOVESJE

To srečanje bo osredotočeno na to, kako naravno ravnovesje pri pridelavi hrane, vpliva na naše notranje ravnovesje. Spoznali bomo, kako načela trajnostnega in ekološkega kmetovanja lahko pomagajo pri vzpostavljanju stabilnosti in harmonije v našem duševnem in telesnem zdravju.

4. SREČANJE: CIKLI PRIDELAVE HRANE – CIKLI ŽIVLJENJA

Na tem srečanju bomo s pomočjo bogatih izkušenj kmetovalcev raziskali naravne cikle pridelave hrane in kako ti odražajo cikle v našem življenju. Udeleženci bodo pridobili globlje razumevanje sezonskosti, regeneracije in transformacije ter njihovega vpliva na človekovo dobrobit.

5. SREČANJE: INTEGRACIJA SPOZNANJ IN IMPLEMENTACIJA V VSAKDANJE ŽIVLJENJE – S POMOČJO HRANE, KREPIM IN VZDRŽUJEM SVOJO NOTRANJO MOČ

Zaključno srečanje bo namenjeno integraciji pridobljenih spoznanj in praktični implementaciji v vsakodnevno življenje. Osredotočili se bomo na to, kako s pomočjo hrane in zavestnih odločitev krepimo svojo notranjo moč, vzdržujemo ravnovesje in ohranjamo duševno zdravje.

Ključni cilji in vizija projekta:

Cilj projekta je, da mladi pridobijo poglobljena znanja in predvsem pozitivne, praktične izkušnje pri že uveljavljenih primerih trajnostnega načina bivanja in prehrane v sozvočju z naravo ter našega celostnega pristopa psihološkega znanja in energetske podpore. Program smo oblikovali tako, da bodo mladi ob zaključku zagotovo postali podporni členi trajnostne preobrazbe, ki bo temelj aktivnega življenjskega sloga, vključujoč tako fizične aktivnosti kot tudi implementiranju psiholoških vsebin, kritičnem razmišljanju o svojih življenjskih odločitvah ter razvijanju in sprejemanju trajnostnih praks, ki jih bodo vključili v svoje življenje ter delili z drugimi za cilj trajnostne prehrane in psihološkega blagostanja.

Naša vizija je generacija mladih, obogatena z znanjem, spretnostmi in samozavestjo za sprejemanje zdravega in strateškega, etičnega ter zavestnega življenja, ki bo temelj mostu med trajnostno prehrano, osebnim ter širšim dobrobitom. 

Ker želimo omogočiti dostop do programa vsem otrokom, ne glede na njihove okoliščine, bomo poskrbeli za sofinanciranje udeležbe otrok iz socialno ogroženih družin. S tem želimo omogočiti otrokom dostop do kakovostnih preventivnih programov, ki jih sicer ne bi mogli obiskovati in ustvariti priložnosti, da se vsak otrok počuti vključenega, cenjenega in podprtega. 

V kolikor želite biti tudi vi del te zgodbe, nam prosim pišete na email info@zavod-damodar.si, preko kontaktnega obrazca, ali pa nas pokličite na 040 288 838.

Zakaj je naša zgodba edinstvena?

Ker vključuje celostne ter inovativne pristope (povezuje duševno zdravje, psihološke vsebine, stik in odnos do narave, hrane in okolja) in izhaja iz globokega razumevanja potreb in vsakodnevnih izzivov otrok.

Naše vsebine ne zdravijo le posledic, temveč se osredotočajo na osnovne vzroke težav. Skozi izkustveno učenje, ustvarjalne aktivnosti in medsebojno povezovanje puščamo trajen pečat za svet sočutja, razumevanja in trajnostne naravnanosti za boljše zdravje otrok, skupnosti in s tem planeta.

V prihodnje bo živela skupnost, v katerih so zdravje, blaginja in trajnostne strategije temeljne vrednote harmonične in pravične družbe, kjer vsak prispeva k samooskrbi in ohranjanju našega planeta za nas in vse prihodnje generacije, ki nam sledijo.

Za proste termine, vprašanja, prijave in razmišljanja, nam prosim pišete na email info@zavod-damodar.si, preko kontaktnega obrazca, ali pa nas pokličite na 040 288 838.

Scroll to Top