Ste pogosto utrujeni in čutite, da nimate dovolj energije za krepitev odnosa s svojimi otroki in partnerjem?
Se vam dogaja, da kričite ali se razburjate, čeprav veste, da obstajajo boljši načini komunikacije?
Imate občutek, da se z otrokom ali partnerjem vedno bolj odtujujete?
Se soočate s stresom, tesnobo, strahovi pred prihodnostjo, občutki krivde ali z dvomom v svoje starševske sposobnosti?
Vam primanjkuje potrpežljivosti, volje ali moči za pogovor in igro z otrokom?
Imate težave s spanjem, koncentracijo ali občutek, da niste nikoli povsem spočiti?
Če ste na katero od vprašanj odgovorili za »da« ali pa bi želeli delovati preventivno, da do izčrpanosti sploh ne bi prišlo, vas vabimo da se nam pridružite na predavanju »Prva pomoč za izčrpane starše: raziskovanje vzrokov in iskanje rešitev«.
V sodobnem svetu, kjer se pričakovanja in zahteve družbe vsakodnevno stopnjujejo, se namreč starši pogosto znajdejo razpeti med nenehnimi obveznostmi in odgovornostmi ter občutki osamljenosti. Medtem, ko poskušajo usklajevati službene obveznosti, skrb za dom in družinsko življenje, lahko takšen način življenja iz vsakodnevne utrujenosti vodi v dolgotrajno čustveno in fizično izčrpanost ter izgorelost. Posledice tega se ne odražajo le na njihovem zdravju, temveč tudi v kakovosti odnosov, ki postajajo napeti, preobremenjeni z nerazrešenimi čustvi in pomanjkanjem povezanosti.
Ko odraslim primanjkuje prizemljene, umirjene energije, se težje soočajo z izzivi vzgoje in gradnjo ljubečih ter povezovalnih odnosov. Posledično se srečujejo z občutki krivde, nemoči in občutki nezadovoljstva, kar le še dodatno obremenjuje stik s seboj in medsebojne odnose.
Ključno je, da se naučimo učinkovitih načinov in pristopov, da se lahko psihično in fizično okrepimo, si povrnemo notranje ravnovesje, občutek miru in čustveno stabilnost.
Kaj boste na predavanju pridobili?
1. Prepoznavanje stanj utrujenosti, izčrpanosti in izgorelosti
Naučili se boste prepoznati razlike med običajno utrujenostjo, kronično izčrpanostjo in izgorelostjo. Skozi pogovor in konkretne primere boste razumeli, kdaj telo in um sporočata, da potrebujeta počitek in nego.
2. Raziskovanje vzrokov izčrpanosti
Dotaknili se bomo razlogov, zakaj se starši pogosto počutijo preobremenjene. Med najpogostejšimi, ki jih opažamo v zavodu so – preveč obveznosti, neustrezno soočanje s stresom, pomanjkanje zadovoljstva pri delu, pomanjkanje podpore in drugi dejavniki.
3. Kako se izogniti dolgoročnim posledicam
Ozavestili bomo, kako izčrpanost vpliva na odnose – tako z otroki kot s partnerjem. Iskali bomo rešitve in ideje, kako se izogniti negativnim posledicam ter dolgoročni škodi, ki lahko nastane, če izčrpanosti ne naslovimo pravočasno.
4. Izčrpanost pri otrocih in mladostnikih
Dotaknili se bomo tudi pomembnega vprašanja, ali se izčrpanost lahko pojavi tudi pri otrocih in mladostnikih. Pogosto zanemarjamo, da lahko tudi otroci doživljajo podobne simptome kot odrasli in zato moramo biti pozorni tudi na njihove potrebe po počitku in sprostitvi.
5. Pomen prizmeljenosti in živca nervus vagus ter možnosti samopomoči
V predavanju bo predavateljica razložila, kako pomembna je prizmeljenost za naše psihofizično ravnovesje in kakšno vlogo ima pri tem živec nervus vagus. Spoznali boste nekaj podpornih tehnik in metod, s katerimi lahko poskrbite za svojo obnovo, kar vam lahko pomaga k boljšemu počutju in večji notranji stabilnosti.
Predavanje je potekalo v prostorih Knjižnice ATL Radovljica – 28.1.2025 ob 19h.
Predavanje je vodila Lea Beznik, univ. dipl. psihologinja, vodja Zavoda Damodar in Centra Platea, ki je že več kot šestnajst let srčno predana delu z otroki, mladostniki ter odraslimi in nudi celostno psihološko – energetsko podporo pri premagovanju različnih življenjskih izzivov preko individualnih pristopov in prilagojenih rešitev za vsakega posameznika.
Utrinki: