Spoznavanje sebe v stiku z naravo

Program za otroke, kjer bodo v stiku z naravo krepili čute, pozornost, prišli v stik s seboj, se povezali med seboj, razvijali zaupanje vase, sočutje, dobre vrednote in zaupanje v moč svojih misli.

Število srečanj: 6          Časovni okvir: 3 mesece         Trajanje srečanja: 2 uri         Starost: 7-12 let

Število srečanj: 6     Časovni okvir: 3 mesece    Trajanje srečanja: 2 uri    Starost: 7-12 let

Število srečanj: 6

Časovni okvir: 3 mesece

Trajanje srečanja: 2 uri

Starost: 7-12 let

Program za otroke, da ob podpori narave, ustvarjanja in socialnih iger odkrijejo svoje čute, izboljšajo pozornost, pridejo v stik s seboj, telesom in čustvi, se sprostijo, povežejo med seboj, razvijajo zaupanje vase, sočutje, kreativnost, samozavest, zaupanje v življenje ter spoznavajo moč svojih dejanj in miselne naravnanosti, da bodo lažje ustvarjali lepšo prihodnost zase in za druge.

Z otroki se bomo podali v naravo, kjer bomo s pomočjo različnih dejavnosti in iger krepili pozornost, medsebojno povezanost, odkrivali bomo svoj notranji svet, spoznavali svoje čustva in krepili samopodobo. Na delavnicah bomo s pomočjo poslušanja zgodb, gibalnih aktivnosti, socialnih iger in ustvarjanja z naravnimi materiali raziskovali in spoznavali gozd, rastline in živali, se učili medsebojnega sodelovanja in spoštovanja vseh živih bitij, povečevali svoj pretok energije in s pomočjo vaj za čuječnost aktivirali  vsa svoja čutila. Ves čas bomo na preži za divjimi užitnimi rastlinami in jih na poti tudi okusili. Ustvarili bomo svoj »divji namaz«, ob nabiranju pa bomo razvijali ljubezen do rastlin ter spoznavali vpliv energije nabiralca na moč rastlin in zelišč. Ob vsem tem bomo krepili svojo ustvarjalnost, samopodobo, hvaležnost in zaupanje v življenje, da nas bo na naši poti vedno podpiralo.

Cilji programa so, da otrok:

 

Okvirne teme in vsebine programa:

Na začetku se bomo med seboj spoznali s pomočjo spoznavnih aktivnosti in iger. Nato bomo raziskovali in spoznavali gozd ter se povezovali z drevesi, rastlinami in živalmi. Izrazili bomo sebe s pomočjo izdelave slike iz naravnih materialov. Preko slikanja svojega varnega kotička v naravi bomo krepili lasten občutek varnosti in raziskovali, kako nas narava lahko podpre, da se bomo počutili bolj umirjeno in radostno.

S pomočjo svojih čutil bomo raziskovali gozd in se podali na lov za gozdnimi zakladi. Spoznali bomo različne dihalne tehnike za umiritev ter spoznali, kako lahko s pomočjo masaže sprostimo svoje telo. S pomočjo različnih vaj bomo krepili vsa svoja čutila, tudi tista, na katera pogosto pozabimo (vestibularni čut, propriocepcija, šesti čut). Ob opazovanju narave bomo krepili svojo pozornost in s pomočjo kreativnih medijev poustvarili njene teksture, barve in vzorce.

Preko iger in aktivnosti za uglaševanje in povezovanje skupine se bomo med seboj povezovali, razvijali zaupanje, spoznavali našo vlogo v skupini in se učili iz primerov sodelovanja v naravi. Kot simbol povezanosti bomo ustvarili vsak svojo pajkovo mrežo. Ustvarjali bomo tudi gozdno glasbo s pomočjo naravnih materialov. Raziskovali bomo, katere živali živijo med nami in kakšen je naš odnos do njih. Opazovali jih bomo v njihovem naravnem okolju in na ta način krepili našo pozornost, sočutje in povezanost z živimi bitji. Ustvarili bomo tudi dom za živali iz naravnih materialov in hkrati raziskovali naš odnos do svojega doma in družine.

Preko iger in kreativnih izzivov bomo kepili svojo ustvarjalnost in reševali naloge, ki bodo zahtevale kreativno mišljenje. Preko različnih telesno-izraznih iger, gibanja in dela z lastnim glasom bomo krepili svoje izražanje in samozavest. Ustvarili bomo zgodbo in iz naravnih materialov zgradili gozdno gledališče. Ustvarili bomo tudi lesene obešanke s pomočjo prepletanja volne, naravnih materialov in rastlin.  

S pomočjo kreativnih tehnik, likovnega izražanja in iger, ki vključujejo delo s telesom in glasom, bomo raziskovali notranji svet čustev in doživljanja sveta okoli sebe, krepili samozavest in asertivnost. Veliko pozornosti bomo namenili tudi temu, kaj se dogaja v našem telesu, ali smo na to pozorni in kako si lahko pomagamo, da se bolje počutimo, ko nas prevzamejo neprijetna čustva.

Za zaključek bomo preko poslušanja zgodbe razvijali dobre vrednote, kot so hvaležnost, spoštovanje in sočuten odnos do drugih. Spoznavali bomo, kako naša čustva in misli vplivajo tako na rastline, ki jih nabiramo, kot tudi na izdelke, ki jih naredimo, ljudi okoli nas in predvsem na nas same.  Odkrivali bomo svoje želje in poiskali svojo žival, ki nam lahko pomaga pri spoprijemanju z vsakdanjimi izzivi. Ob vsem tem pa bomo razvijali zaupanje v življenje, ki nas podpira, če imamo dobre namene. S pomočjo slikanja na naravne materiale bomo ustvarili unikatne spomine,  ki nas bodo spominjali na naše korake rasti od začetka do konca programa. 

Na vsakem srečanju bomo v naravi poiskali in poskusili tudi kakšno divjo užitno rastlino, poskrbeli pa bomo tudi za hranljivo in zdravo rastlinsko malico. Na ta način bomo otrokom približali tudi pomen trajnostnega in predvsem zdravega prehranjevanja ter vpliva žive hrane na naše počutje.

Termini srečanj:  30.3./13.4./4.5./18.5./1.6./15.6.

Trajanje srečanja: 10:00 – 12:00

Prispevek za eno srečanje: 30€

Prijava: info@zavod-damodar.si  ali preko kontaktnega obrazca

Vsebine in datumi srečanj so okvirni in se lahko tekom programa tudi nekoliko spremenijo.

 

“Narava je orodje, da lahko otroci raziščejo ne le širni svet, temveč predvsem sami sebe.”

(Stephen Moss)

Odkrijte še več zanimivih programov in delavnic, ki smo jih pripravili za Vas:

Scroll to Top