Čarobnost decembra in adventnega časa naj bi bil v tem, da nam omogoči stisk s sabo, notranjo rast, umiritev in obnovo, saj se z zimskim solsticijem začne vračanje svetlobe.
Če ta čas izkoristimo na tak način, da se povezujemo s sabo, se umirimo in razmišljamo o svojih načrtih za prihodnost, nas to lahko močno podpre v novem letu. In zelo dragoceno je, če to zmoremo naučiti že otroke.
Zato smo v ta namen pripravili Adventni dnevnik – 24 izzivov za 24 adventnih dni, preko katerih se bodo otroci umirili, sprostili, si vzeli čas zase, za razmislek in za ustvarjanje. Na ta način bodo s pomočjo različnih dnevnih nalog:
raziskovali sebe in svoj notranji svet,
prišli v stik s sabo in svojimi željami,
razvijali svojo kreativnost,
izrazili sebe in svoja čustva,
krepili svojo samopodobo,
dobili osebna sporočila in odgovore, ki jim bodo pomagali skozi različne izzive,
krepili empatijo in sočutje,
sprostili stres in napetost.
Adventni dnevnik vsebuje 24 nalog, ki bodo otrokom popestrile 24 dni odštevanja do božiča. Vsebine zaobjemajo naslednja področja:
Ustvarjalna doživetja čarobnosti praznikov ki otrokom omogočajo globlje razumevanje sebe, svojih želja in potreb. Vsaka aktivnost je zasnovana tako, da spodbuja vpogled v sebe ter izražanje navzven, kar krepi samozavedanje, povezanost in razumevanje sebe.
Notranji stik s seboj, umiritev in čas sprostitve, namenjen razmisleku o preteklih izkušnjah, ki so naše bogastvo, ter sprejemanju prihajajočih izzivov z navdušenjem. Ta prostor samorefleksije pomaga otrokom razvijati pozitivno naravnanost in odpornost.
Gradnjo pomembnih vrednot, kot so ljubezen, srčnost, prijateljstvo in empatija, ki otroke spodbujajo, da razmišljajo o pomenu ter doprinosu le teh v njihovem vsakdanjem življenju.
Povezovanje z družino spodbuja medsebojno empatijo in krepi trdne odnose. Delitev dragocenih trenutkov povezuje družinske vezi in ustvarja nepozabne spomine.
Adventni dnevnik je zasnovan tako, da v spletni učilnici prejmete PDF datoteko, ki jo nato natisnete v barvah, nato pa ga otroci izpolnjujejo sami (ali z vašo podporo) s pomočjo navodil. Mlajši otroci bodo mogoče pri nekaterih nalogah potrebovali malo spodbude in dodatne razlage, starejši pa bodo dnevnik lahko izpolnjevali povsem samostojno.
* Del sredstev od prodaje bo namenjen sofinanciranju preventivnega programa Spoznavanje sebe, drugih in skupnosti v stiku z naravo, namenjen otrokom in mladostnikom iz socialno ogroženih družin, ki se soočajo z različnimi stiskami: ADHD, anksioznost, nizka samopodoba, čustveni izbruhi, izzivi s koncentracijo in pozornostjo ter druge vedenjsko-čustvene stiske… Vizija projekta je na celosten način opolnomočiti otroke z orodji za premagovanje izzivov ter spodbujati sočutje, samospoznavanje in harmonične odnose preko stika s seboj, skupnostjo in naravo.
Naj bo ustvarjanje adventnega dnevnika priložnost, da se otroci ozrejo vase, v svoja čustva in trenutno počutje, v izzive preteklega leta in da s toplino začutijo čarobnost božičnih dni. Hkrati pa naj jim bodo dnevniški izzivi v pomoč, da se v sebi pripravijo na prihajajoče leto in nove dogodivščine.