V soboto, 23. septembra, bomo praznovali prav poseben dan – jesensko enakonočje. To je dan, ko je svetloba enaka temi, ko bo noč postopoma postajala daljša od dneva in ko bomo vse bolj pričeli čutiti energijo jeseni. To je čas, ki nas kliče, da se upočasnimo, umirimo, prisluhnemo sebi in si privoščimo počitek.
Ob tej priložnosti smo za vas pripravili nekaj aktivnosti, ki jih lahko počnete z otroki, da počastite jesensko enakonočje:
- Ustvarjanje z listi: Zberite barvite jesenske liste in jih uporabite za ustvarjanje čudovitih listov. Otroci lahko izdelujejo kolaže iz listov, ustvarjajo slike ali celo uporabljajo liste kot šablone za slikanje.
- Lov na zaklade v naravi: Ustvarite seznam predmetov, ki jih jeseni pogosto najdete v vaši bližini, kot so želodi, storži, različne vrste listov ali celo ptice selivke. Pojdite na sprehod v naravo in poglejte, kdo bo prvi našel vse te predmete.
- Jesenska obešanka: Iz najdenih naravnih predmetov lahko naredite jesensko obešanko, ki jo nato obesite v svojem domu. To vas bo v jesensko-zimskem času spominjalo na to, da nam je narava dala veliko plodov in da se zdaj odpravlja k počitku, da nas v prihodnjem letu ponovno obdari. Z otroki se lahko pogovorite o tem, da je čas jeseni pomemben tudi za to, da se mi, tako kot narava, obrnemo k sebi in umirimo. Če bi jeseni in pozimi porabljali svojo energijo, bili zelo aktivni in usmerjeni navzven, bi bili spomladi utrujeni; če pa bomo ta čas izkoristili za počitek in obnovo energije, bomo spomladi ponovno vzcveteli.
- Peka in kuhanje: Otroke povabite, naj vam pomagajo speči sladice z jesensko tematiko, kot so bučna pita, jabolčni zavitek ali cimetovi zvitki. Skupno kuhanje ni samo zabavno, ampak tudi odličen način, da se z otroki povežemo.
- Sajenje čebulnic: Jesen je odličen čas za sajenje spomladanskih cvetočih čebulnic, kot so tulipani in narcise. Otroke vključite v sajenje le-teh na vašem vrtu ali v lončke, ki jih postavite v skupni prostor in jih občasno zalijte z vodo in namero da spomladi vzklijejo. Ob sajenju se z otroki lahko pogovorite, da je pri vzgoji rastlin pogosto potrebno nekaj časa potrpežljivo počakati, da te zrastejo. Tudi mi, tako kot rastline, pogosto vlagamo trud v to, da nekaj dosežemo, vendar moramo velikokrat biti potrpežljivi in počakati, da pridemo do rezultatov in da lahko uživamo v sadovih našega dela.
- Prižig ognja: Z otroki lahko prižgete ogenj in ob opazovanju njegovih plamenov razmišljate, za kaj vse ste hvaležni. To lahko napišete na listke in jih nato vržete v ogenj z namero, da se zahvalite vesolju za vse, kar ste doživeli, prejeli ali naredili.
- Pitje obrednega zeliščnega čaja: Jesen je čas, ko zunaj postaja vse bolj mrzlo in si zato večkrat pripravimo kakšen topel napitek. Naj bo jesensko enakonočje priložnost, ko skupaj z otroki pripravite obredni zeliščni čaj: zavrete vodo in nato vanjo namočite zelišča in začimbe, ki telo grejejo (lipa, šipek, koromač, ingver, klinčki, cimet). Ko se čaj pripravlja, ga lahko informirate z dobrimi mislimi in namerami, za katere želite, da vas spremljajo v tem jesenskem času. Nato zeliščni čaj precedite in ga s hvaležnostjo spijete. Obred si lahko popestrite s prižigom svečke, glasbo, petjem ali branjem zgodbe.
Želimo vam čudovito praznovanje jesenskega enakonočja!