V majhni vasici ob robu gozda je živela deklica po imenu Mila. Imela je posebno vez z drevesom, ki je raslo na bližnjem travniku ob njenem domu. To je bila breza, ki ni bila običajno drevo – bila je zaščitnica miru in prinašalka svetlobe, ki je s svojo nežno belino sijala v kontrast temnim in skrivnostnim okoliškim gozdovom. Njene korenine so bile globoko prepletene z materjo Zemlje, medtem ko so se veje raztezale široko proti nebu, kot da bi objemale svet okoli sebe.
Vsako leto, ob času pomladanskega enakonočja, je Mila sedla pod krošnjo breze, ki se je razraščala iz starodavnih zgodb življenja, naslonila hrbet na njeno nežno deblo in usmerila pogled navzgor. Srčasto listje, simbol moči, je pozdravljalo prihajajoči čas novih začetkov. Pomlad se je prebujala v nežnih zvokih tišine, rahlega vetriča in topline sončnih žarkov – trenutek, ko se je svetloba dneva povezala s časom mistične noči. Mila se je iz globokega spoštovanja do narave in njenih procesov predala prebujajočim se energijami. Z vsakim dihom je čutila kako se odpirajo prvi poganjki, razvijajoče se zeleno obarvano listje in tok drevesa, ki je prehajal v nov cikel rojstva.
V tem magičnem trenutku, ko sta svetloba in tema našli ravnovesje, je spoznala, da je vsak majhen list in cvet del večjega življenja, kot srce, ki bije v ritmu vesolja. Tako kot breza, ki raste v tišini in svetlobi, se skozi težje okoliščine krepi in obnavlja ter odseva svojo notranjo svetlobo v temne kotičke narave, tudi ona znotraj sebe nosi moč preobrazbe.
Spoznanje simboličnega potovanja je oznanilo čas novega prehoda med svetom narave in ljudmi. Vse je bilo povezano – tako v kozmosu, kot v njej sami.
Aktivnosti za otroke ob spomladanskem enakonočju:
1. Moč narave
Spodbudite otroke, da si v naravi izberejo drevo in okoli njega naberejo naravne materiale (kamenje, listje, cvetovi, vejice, semena) iz katerih naj pod krošnjo drevesa izdelajo svojo mandalo moči.
2.Opazovanje narave in iskanje simbolov ravnovesja
Otroke povabite, da v naravi opazujejo spremembe, ki se dogajajo v vaši okolici npr. cvetoče rastline, ptičje petje, rast novih poganjkov. Lahko skupaj poiščete naravne elemente, ki simbolizirajo ravnovesje npr. rastline, ki rastejo v parih, simetrično vejevje, posebne živali,…
3.Pomladanski zvoki narave
Z otroci se lahko približate času pomladanski dni preko izdelave stekleničke, ki jo napolnite z izbranimi naravnimi materiali (kamenje, vejice, plodovi,…). Te stekleničke naj ob zaključku otroci stresajo, različno premikajo, kotalijo in spoznavajo različne zvoke. Dodatno, steklenico lahko napolnite z vodo in opazuje kako se elementi med seboj povezujejo ali pa hkrati oddaljujejo, kot simbola dneva in noči.
4.Pomladni ples
Ples je naravni element sproščanja in stika s seboj. Povabite otroke, da zaplešejo ob glasbi, ki spodbuja harmonijo, mir in refleksijo. Naj bo le-ta nežna in pomirjajoča, a hkrati z elementi rasti in prebujanja energije narave.
5.Glas tišine
Pomladansko enakonočje je priložnost za tiho opazovanje narave. Naj bo to čas tišine in nežnega poslušanja zvokov kot je petje ptic, šumenje vetra, šelestenje listja. Otroci naj se osredotočijo na to kar čutijo in povežejo z energijo narave okoli njih. Svoje občutke lahko v barvah preslikajo na papir.
6.Igra svetlobe in teme
Odigrajte različne vloge, kot simbol svetlobe in sence, v katerih otroci razvijajo in preizkušajo preslikave senc preko različnih predmetov in gibov rok. Te aktivnosti ne bodo le otroke povezale z naravo, temveč jim bodo omogočile, da v tem posebnem trenutku razumejo pomen različnih vlog v naravi.