Otrok je popolnoma odvisen od energije staršev, do petega leta predvsem od energetskega stanja mame. Če starša nimata dovolj energije, se otrok lahko srečuje z različnimi težavami tako na fizičnem kot psihološkem področju in razvoju. Posledično otrok pri izčrpanem staršu izgublja zaupanje, varnost in oporo. Če starš nima dovolj prizemljene energije, se bo sčasoma skoraj zagotovo izčrpal tudi otrok.
Žal v zadnjih letih ugotavljamo, da je izčrpanih zelo veliko otrok ter mladostnikov in da je to osnovni oz. temeljni razlog, da je vse več stisk tako na čustvenem, vedenjskem, psihosocialnem in učnem področju. Zaradi neusklajenega načina življenja, ki ni povezan z naravnimi cikli, različnih vsakodnevnih dejavnikov (vrtec, šola, odnosi), nenehnih močnih dražljajev (telefoni, računalniki, televizija) ter zaradi pospešenega razvoja možganov, lahko rečemo, da so otroci energetsko izčrpani in posledično zelo zahtevni do odraslih. Seveda se med seboj razlikujejo v porabi starševe energije, kot se različni modeli avtomobilov razlikujejo v porabi bencina, če primerjamo nekoliko za šalo.
Kako se kaže energetska izčrpanost pri otrocih?
- Če dojenček ne dobiva dovolj energije (predvsem od mame, mame so v tem obdobju bolj izpostavljene) veliko joka, je nemiren, ne more spati, ima težave s hranjenjem in prebavo.
- Zelo pogosto imajo dojenčki, ki jim primanjkuje energije, težave s kožo in so zelo občutljivi.
- Če mama nima dovolj življenjske, zemeljske energije, se dojenček želi neprenehoma dojiti ali pa v zavrača dojko, saj poleg mleka, otrok z dojenjem črpa tudi energijo. Zato dojenje marsikatero mamo zelo utrudi.
- Otrok, ki je izčrpan, ima lahko različne alergije ali je pogosto bolan.
- izčrpan otrok ima težave s kontrolo čustev, je agresiven, jokav ali prestrašen. To lahko zelo jasno opazite, kadar je vaš otrok po napornem dnevu utrujen.
- Veliko prepirov, celo pretepov, nagajanj in ljubosumja med sorojenci izhaja iz pomanjkanja energije.
- Otrok, ki je izčrpan, ima težave s spanjem, zvečer težko zaspi, zjutraj ga težko spravimo v »pogon«.
- V zadnjih letih ima zelo veliko otrok, s katerimi se srečujemo, močne in neutemeljene strahove ter skrbi (strah pred tem, da bi se staršem kaj zgodilo, strah pred nesrečami, ugrabitvami ipd.), ki so prav tako v večini, torej 60 %, posledica energetske izčrpanosti.
- Kadar je otrok izčrpan, starši povedo, da se jih nenehno drži in želi biti ob njih.
- Po naših izkušnjah je posledica izčrpanosti tudi slaba koncentracija in pomnjenje. Veliko učnih izzivov ima izvor prav v izčrpanosti.
- Značilno je, da je hiperaktiven otrok v resnici v pomanjkanju osnovne energije in nenehno deluje na adrenalinu.
- Težave z odvisnostjo od telefona, računalnika in televizije pri otrocih in mladostnikih v veliki večini (približno 60 %) pripisujemo energetski izčrpanosti.
- Izčrpani mladostniki pogosteje posegajo po stimulansih, kot so kava in energijske pijače, po drogah in alkoholu. Spopadajo se tudi z motnjami hranjenja in imajo neustrezne prijateljske odnose - lahko so od prijateljev preveč odvisni ali pa ne sklepajo prijateljstev.
- Veliko mladostnikov se spopada z močnimi občutki tesnobe in napadi panike.
Zelo pogosto, ko staršem povemo, da otrokove stiske ali vedenje kažejo na izčrpanost, zatrjujejo, da njihov otrok ni preobremenjen. A če dobro premislimo in opazujemo svoje življenje in življenje svojega otroka z vidika energije, bi najverjetneje večina od nas opazila, da pravzaprav v vsakodnevnem življenju energijo večinoma izgubljamo, zelo malo pa imamo možnosti, priložnosti in nenazadnje tudi znanja, kako jo obnoviti, kako jo ponovno pridobiti. To je tako, kot bi na energetskem bančnem računu imeli npr. 5.000.000 enot energije in bi vsak dan dvignili 500 enot energije, ničesar pa ne bi vrnili oziroma bi vrnili zelo malo, morda 50 enot energije. S časoma bi nam enot energije zmanjkalo, najverjetneje bi porabili še dovoljen minus, v upanju, da se bo že nekako rešilo in na koncu bi nas to privedlo do bankrota.
Da bi se energetsko okrepili je s stališča energetskega dela pomembno, da se z izvajanjem posebnih enostavnih fizičnih vaj znamo »priklopiti« na zemeljsko energijo in tako redno obnavljamo svoj bančni račun, torej da vsak večer vrnemo, kolikor čez dan porabimo.
Če pri svojem otroku ali mladostniku opažate nekatere izmed zgoraj navedenih znakov izčrpanosti ali če se ta sooča s čustvenimi in vedenjskimi stiskami ter izzivi, vas vabimo, da nam pišete na lea@zavod-damodar.si in dogovorili se bomo za uvodno srečanje, na katerem bomo z otrokom ali mladostnikom preko pogovora, kreativnih medijev ali projekcijskih tehnik odkrivali vzroke stisk in izzivov. Po delu z otrokom ali mladostnikom se pogovorimo še s starši ter predstavimo opažanja, morebitne rešitve in možnosti nadaljnjega dela.