Kakšna je razlika med utrujenostjo, izčrpanostjo in izgorelostjo?

~UTRUJENOST~

Utrujenost nastane zaradi izvajanja različnih aktivnosti. Je obrambni mehanizem organizma, ki varuje energetske rezerve. Lahko govorimo o psihični ali fizični utrujenosti. Odpravlja se s počitkom in z vnosom manjkajočih snovi v telo (npr. B kompleks,  C vitamin, D vitamin, magnezij…).

~IZČRPANOST~

Prepoznamo jo po občutku kronične utrujenosti, ki ga oseba presega s prisilno storilnostjo. Dela še več, še več se angažira, več se ukvarja z otrokom, več hodi v hribe, več dela, nalaga si več obveznosti in zelo pogosto je oseba celo ponosna nase, da zmore vse to.

V tem stanju sta značilni tudi zmanjšana odpornost in zanikanje slabega počutja.

Stopnja izčrpanosti utegne trajati tudi do dvajset let.

Telesni znaki izčrpanosti:

 

Čustveni in kognitivni znaki izčrpanosti:

 

Vedenjski znaki izčrpanosti:

Najpogosteje do energetskega bankrota pride med 25. in 40. letom starosti. To je odvisno od tega, koliko energije porabljamo, kakšno službo imamo, kašne so naše okoliščine v katerih živimo. Zelo pogosto starši občutijo občuten padec energije, ko dobijo otroka, lahko pa tudi že v času nosečnosti. Z izčrpanostjo pa se srečuje tudi veliko otrok in mladostnikov.

~IZGORELOST~

Stanje pred zlomom

Ta stopnja obsega stanje pred adrenalnim zlomom, ko so vsi simptomi na vrhuncu, sledi ji sam adrenalni zlom. Oseba pred zlomom se kljub izrazitim simptomom trudi, da bi bila še naprej videti dejavna, vendar se ne more več prilagajati spremembam okoliščin. To stanje lahko traja nekaj mesecev.

Za obdobje tik pred zlomom je značilno nihanje med deloholizmom in izčrpanostjo, ki ga spremlja občutek vse večje razvrednotenosti (depresivnost).

Telesni znaki izgorelosti:

 

Čustveni in kognitivni znaki izgorelosti:

 

Vedenjski znaki izgorelosti:

 

Adrenalni zlom

To je zadnja stopnja procesa izgorevanja, ko se zaradi funkcionalne blokade hipotalamusno-hipofizno-adrenalne osi v telesu zmanjša izločanje kortizola. Zato govorimo o adrenalni izgorelosti. Adrenalni zlom pomeni domala popolno izgubo energije, velik psihofizični in nevrološki zlom, ki pogosto pripelje do hospitalizacije v psihiatrični ustanovi.

Adrenalni zlom pomeni veliko in dolgotrajno izgubo energije.

Obdobje pred zlomom lahko traja nekaj mesecev, sam zlom nekaj tednov, okrevanje po njem pa v povprečju dve do štiri leta, lahko pa tudi do šest let.

Če pri sebi opažate znake izčrpanosti in bi se želeli nekoliko okrepiti, vas vabimo, da nam pišete na lea@zavod-damodar.si  in dogovorili se bomo za uvodno srečanje, na katerem boste pojasnili vaše izzive in stiske. Iskali bomo tudi vzroke ter razmišljali o možnih rešitvah. Poleg tega na tem prvem srečanju prejmete terapijo globokega sproščanja. Izkazalo se je, ter tudi najnovejše raziskave iz tega področja potrjujejo, da le če imamo dovolj umirjene energije, lahko pridobljeno znanje in informacije lažje prenesemo v prakso, hkrati pa gremo lažje čez stiske in izzive s katerimi se soočamo.

Pobrskate lahko tudi med našimi brezplačnimi vsebinami, kjer lahko prejmete priročnik z idejami, vajami in tehnikami, kako si ob izčrpanosti lahko vsaj nekoliko pomagate sami.

Vabljeni v branje ostalih zanimivih zapisov:

Ples spomladanskega enakonočja

Spomladanske aktivnosti za družine skozi čas ravnovesja in harmonije.
Poglej vsebino →

Zgodba o soncu in luni – ravnovesje med umom in srcem

Naj vas v prihajajočih simbolnih dneh sporočila zgodbe vodijo skozi interpretacijo prepletanja ženske in moške energije.
Poglej vsebino →

Brina in varuhinja svetlobe: Zgodba o prebujanju in bogastvu narave

Na dan 1. februarja častimo sonce in naravo, ki se pripravlja na pomladanski cikel.
Poglej vsebino →

Novo leto – čas čarobnosti in upanja

Pisalo se je novo leto čudežev in prihod pravljičnih dni.
Poglej vsebino →
Scroll to Top