Čedalje pogosteje opažamo, da ima veliko otrok težave s pozornostjo, koncentracijo, motoriko, vzdrževanjem ravnotežja, fizično vzdržljivostjo in močjo… Hkrati veliko otrok svoj prosti čas preživlja pred različnimi elektronskimi napravami, zmanjšal pa se je čas, ki ga namenijo prosti in nestrukturirani igri v zunanjem okolju. Otroci pogosto iščejo navodila odraslih, kako zapolniti prosti čas, in so tako prikrajšani za kreativno iskanje rešitev, ko jim postane dolgčas.
Prosta zunanja igra je bila včasih med otroki samoumevna. Ves dan so se igrali v gozdu, na igrišču, travniku, stran od nenehnega nadzora odraslih. Danes pozabljamo, da je prosta igra v naravi za otroke zelo pomembna, saj:
- izboljšuje fino in grobo motoriko,
- krepi imunski sistem,
- zmanjšuje stres in čustvene stiske,
- izboljšuje koncentracijo in pozornost,
- izboljšuje fizično vzdržljivost in telesno moč,
- aktivira vsa čutila,
- krepi domišlijo in ustvarjalnost otrok.
Številne igrače, s katerimi se danes igrajo otroci, imajo vnaprej določen način uporabe in zato pogosto zavirajo kreativnost otrok. Brez tovrstnih igrač otroci postanejo bolj ustvarjalni, odprejo domišljiji prosto pot, razmišljajo o različnih načinih uporabe preprostih predmetov, izdelajo lastne igrače in iščejo nove načine, kako bi zapolnili svoj dolgčas. Igra v naravi jih pri tem lahko odlično podpre, saj ta nima strukture in pravil in tako nudi široko paleto možnosti za igro in ustvarjalnost.
Prav tako narava otrokom nudi številne čutne izkušnje/dražljaje, ko so:
- svetloba,
- zvok ali vibracija,
- vonjave,
- različni okusi,
- dotik,
- različna temperatura,
- gibanje,
- pritisk ali gravitacija…
Bolj kot so možgani stimulirani, bolj optimalno se bodo razvijali, krepile se bodo povezave in ustvarjale nove sinapse. Otrokom zato omogočite čim več gibanja in preživljanja časa v naravi, kjer bodo deležni vseh zgoraj omenjenih čutnih dražljajev, kar bo pripomoglo k temu, da bodo njihovi možgani delovali v večjem ravnovesju in bili bolj usklajeno povezani.
V spomladanskem času v zavodu vsako leto organiziramo tudi program za otroke Spoznavanje sebe v stiku z naravo, na katerem ob podpori narave, ustvarjanja in iger odkrijejo svoje čute, izboljšajo pozornost, pridejo v stik s seboj, telesom in čustvi, se sprostijo, povežejo med seboj, razvijajo zaupanje vase, sočutje, kreativnost, samozavest, zaupanje v življenje ter spoznavajo moč svojih dejanj in miselne naravnanosti.